Produkty szkoleniowe Kalendarz szkoleń Gazeta Wydarzenia Metodyka
23.03.2016

Rób, a nie gadaj. Ratowanie warsztatu prototypowaniem.

#design thinking#develop

Przesilenie warsztatu

W trakcie warsztatu można określić kilka momentów przesilenia. Jednym z nich jest przejście od prac badawczych i koncepcyjnych do rozwijania pomysłów.

Analiza potrzeb została wykonana, problem ujęty w nowe ramy, wyzwanie projektowe zostało określone, a na tablicy wisi setka karteczek z pomysłami, jak uczynić świat lepszym. I zaczynają się konflikty – uczestnicy przywiązali się do swoich pomysłów, włożyli w nie mnóstwo kreatywnej pracy, każdy przeciąga linę w swoją stronę w trakcie długich dyskusji.

Z perspektywy prowadzącego to szczęście w nieszczęściu – warsztat jest angażujący, ludziom naprawdę zależy. Ale dla uczestników celem jest uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do samodzielnego projektowania, a symulacja procesu projektowego jest tylko sposobem na naukę.

 

 

Koniec dyskusji, nożyczki w ręce!

Co robimy, żeby przejść przez ten krytyczny moment warsztatu? Doświadczenie nauczyło nas, że warto prototypować. Pozwalamy uczestnikom wybierać tylko te pomysły, które da się przetestować przy pomocy dostępnych na miejscu materiałów i środków. To mała sztuczka, która daje zaskakująco dobre efekty.

W ten sposób zmienia się punkt ciężkości warsztatu – zamiast dyskutować o tym, czyj pomysł jest najlepszy, uczestnicy siadają, żeby wspólnie wymyślić, jak kreatywnie wykorzystać karton, papier i nożyczki, żeby sprawdzić duże, skomplikowane zagadnienia.

Prototypowanie pozwala pobudzić wyobraźnię i uczy kreatywności, sprowadza z obłoków na ziemię – zamiast myśleć jak uczynić świat lepszym, trzeba wymyślić, jak uczynić świat lepszym przy pomocy kartonu, kleju i kolorowych pisaków.

 

 

 

 

Podobał Ci się artykuł?podziel się nim ze znajomymi
i dołącz do naszej społeczności
01.

Artykuł

napisany przez
Kuba DaneckiPLEO skillsDESIGN THINKING, SERVICE DESIGN THINKING
SPRAWDŹ NASZE SZKOLENIA

free newsletter templates powered by FreshMail