Produkty szkoleniowe Kalendarz szkoleń Gazeta Wydarzenia Metodyka
15.03.2016

Jak przeprowadzić badania na warsztacie ?

#design thinking#discover

Nie ma projektowania bez danych

Projektowanie to sztuka podejmowania decyzji w oparciu o potrzeby odbiorców. Dobrze zaprojektowane produkty i usługi opierają się o głębokie zrozumienie użytkowników. Badania i próba zrozumienia perspektywy odbiorców to te elementy, które mogą zabrać w projekcie najwięcej czasu, wymagają zaangażowania dużego zespołu i specjalistycznych umiejętności.

Mając na uwadze ogrom potrzebnej pracy, powstaje pytanie – jak przeprowadzić badania w trakcie warsztatu? Jak zdobyć niezbędną wiedzę w dwie godziny?

 

 

Symulacja prowadzenia badań

Żeby wygenerować krytyczną masę informacji, które są niezbędne do przeprowadzenia procesu projektowego, wykorzystujemy kilka technik, które pozwalają uczestnikom warsztatów czuć się swobodnie ze zdobytą wiedzą. Tworzymy nowe narracje, odwracamy perspektywę, zmuszamy zabawami i zagadkami do spojrzenia pod powierzchnię.

 

Każda osoba patrzy na zagadnienie z innej strony, ma inne doświadczenia, inne przemyślenia. To pierwsza wartość, więc pozwalamy na swobodną rozmowę o tym, co zdaniem zespołu stanowi istotę zagadnienia.

W ramach symulacji badań zespoły dodatkowo opowiadają o problemie z różnych perspektyw – innej kultury, innego czasu, innego miejsca na Ziemi.

 

 

Pytania pomocnicze

Jak postrzegaliby problem mieszkańcy Meksyku? Jak mieszkańcy Rosji? Jak Niemiec?

Te pytania, chociaż bazują na stereotypach, pozwalają pobudzić wyobraźnię i zastanowić się, gdzie tkwi sedno problemu – być może przyzwyczailiśmy się do czegoś, przechodzimy nad czymś do porządku dziennego, chociaż inni ludzie patrzą na to z zupełnie innej strony. To, co dla nas stanowi wartość może stanowić problem dla innych.

 

Jak postrzegano by ten problem w przeszłości?

Perspektywa czasu pozwala stwierdzić, czy doszło do obiektywnych zmian rzeczywistości, czy zmieniło się wyłącznie to, jak ludzie patrzą na świat.

 

Jak problem opisałby przybysz z innej planety?

Patrzymy na świat z perspektywy własnej kultury, przyzwyczajeń i ocen. Jak patrzyłby na niego ktoś, kto nie wie nic o ludziach i ich zachowaniach? Jak określić obiektywną, obcą perspektywę, rozpisać powszechne emocje, odczucia na czynniki pierwsze?

Zebranie informacji przy pomocy pytań pomocniczych i opisanych metod daje wystarczającą ilość informacji do rozpoczęcia pracy projektowej w trakcie warsztatu. Opisane problemy i potrzeby stanowią punkt wyjścia do poszukiwania inspiracji i dyskusji o tym, jak można rozwiązać problemy odbiorców z empatycznego punktu widzenia. Symulacja badań otwiera wiele potencjalnych ścieżek rozwoju dla projektu.

 

 

 

Podobał Ci się artykuł?podziel się nim ze znajomymi
i dołącz do naszej społeczności
01.

Artykuł

napisany przez
Kuba DaneckiPLEO skillsDESIGN THINKING, SERVICE DESIGN THINKING
SPRAWDŹ NASZE SZKOLENIA

free newsletter templates powered by FreshMail